engleski   hrvatski   njemački   češki   švedski   rumunjski   talijanski

http://www.specijalna-bolnica-aksis.hr/wp-content/uploads/2015/09/GRI6427_resize.jpghttp://www.specijalna-bolnica-aksis.hr/wp-content/uploads/2015/09/GRI6427_resize.jpgRazmatrate minimalno-invazivnu operaciju kralježnice? Pročitajte ovo prije nego se odlučite za operaciju!

Započeti ćemo citiranjem jednog od najvećih stručnjaka i autoriteta minimalno-invazivne kirurgije kralježnice, pionirom endoskopskih i laserskih tehnika  koji je obučio i istrenirao stotine spinalnih neurokirurga i ortopeda diljem svijeta. Radi se o cijenjenom dr. Martinu Knightu iz Engleske:

Ne dajte se zbuniti od strane klinika koje nude Minimalno-invazivne operacije kralježnice (MISS) koje po svojoj definiciji uključujuj rez manji od 7.5 milimetara, kada oni zapravo misle na Manje-invazine operacije kralježnice (LISS) koja uključuje rez(ove) od 20-80 milimetara”

endoscopic-spine-surgery-300x199

Slika 1. Neposredno prije endoskopske operacije kralježnice

Što dr. Martin Knight zapravo želi reći? Prave i iskonske minimalno-invazivne tehnike operacija kralježice jesu upravo one endoskopske (koje po definiciji imaju rez manji od 7.5 milimetara).

Endoskopskim se tehnikama može tretirati gotovo svaka bolest kralješnice:

• hernija diska
  • protruzija diska
  • esktruzija diska
  • bulging (ispupcenje diska)
  • priklještenje živca
  • bol u leđima
  • sindrom neuspjele operacije kralježnice
  • rascjep diska (annular tear)
  • nestabilnost kralježnice
  • išijas

Manje-invazivna kirurgija kralježnice (koja po definiciju uključuje jedan ili više rezova ili rupa od 15-80 milimetara) su npr. slijedeće operacije:

• tubularne operacije kralježnice s mišićnim raširivaćima (prihvatljiva opcija ukoliko se radi po principima minimalno-invazivne kirurgije kraljesnice, primjerice da se ukloni samo osteceni i degenerirani dio diska, a zdravi disk ostane i sluzi svojoj prirodnoj svrsi. Takodjer, dobra primjena ove tubularne tehnike jeste operacije stenoze kraljesnice).
  • operacije vratne kralježnice (poput foraminotomije)
  • ugradnja interspinoznih implatanata

Ove operacije u pravilu nisu loše, i sigurno su značajnoj prednosti naspram klasičnih operativnih metoda (iz perspektive pacijenta).

7-300x225

Slika 2. Manje-invazivna operacija kralježnice METRx sustavom

Operacije koje nisu minimalno-invazivne, ali se mogu izvesti po principima manje-invazivne kirurgije:

• minimalno-invazivna fuzija
  • operacija umjetnih diskova (uklanja se cijeli disk)
  • Mikro-operacije, mikro-kirurgija, mikro-spinalni zahvati, mikro-diskektomija (klasične operacije kralješnice koje za intraoperativnu vizualizaciju koriste mikroskop). Mnoge bolnice za ovakve operacije tvrde da je riječ o minimalno-invazivnim operacijama što ne odgovara stvarnom stanju!

Savjetujemo Vam da se dobro raspitate i informirate prije donošenja odluke o operaciji, posebice ako Vam se nudi minimalno-invazivni pristup.

Za dodatna pitanja stojimo na raspolaganju.